اعتراض بامیانی ها: گوش شنوا نیافتیم!

اعتراض بامیانی ها: گوش شنوا نیافتیم!

ده ها فعال مدنی و باشندگان بامیانی در اعتراض به کشتار مسافران سرپل در ولایت بلخ، گردهمایی اعتراضی برپا کردند و دولت را به کوتاهی در پیگیری کشتار مسافران متهم کردند.

معترضان می گویند هر قدر علیه کشتار مردم فریاد زدند دولت صدای آنها را نشنید. 
معترضان پلاکاردهای با خود حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود ”گوش شنوا نیافتیم‟ و صحنه کشتار ۱۳ مسافر در ولسوالی زارع ولایت بلخ را بازسازی کردند.
فعالان مدنی بامیان می گویند، هر قدر علیه کشتار مسافران که همه آنها متعلق به قوم هزاره هستند و از دو سال بدین سو به شکل مکرر در جاده های کشور به قتل رسیدند، اعتراض کردند، دولت کوچگترین واکنشی از خود نشان نداد.
روز سه شنبه ۱۴ سنبله مردان مسلح، ۱۳ مسافر را در ولسوالی زارع ولایت بلخ از دو موتر پیاده کرده و به گلوله بستند.

این مسافران باشندگان ولایت سرپل در شمال کشور بودند و هنوز هویت مهاجمان شناسایی نشده است.
این رویداد در حالی رخ می دهد که ده ها مسافر دیگر در ولایت های غزنی، غور و زابل از سوی مردان مسلح ناشناس به گروگان گرفته شده و شماری آنها به شکل فجیع به قتل رسیدند.
معترضان در بامیان در حالیکه می گفتند باور خود را در برابر دولت برای پیگیری این حوادث از دست دادند، اما با آنهم خواستار توقف فوری کشتار مردم شد و از دولت خواستند تا مسولیت خود را که حفظ جان شهروندان کشور است، انجام دهد.
بازسازی صحنه قتل
فعالان مدنی بامیان، با اجرایی تیاتر خیابانی، صحنه کشتار ۱۳ مسافر در ولسوالی زارع را بازسازی کردند.
در این تیاتر خیابانی، صحنه‌هایی از ربودن، تیرباران و سربریدن مسافران توسط مردان مسلح بازسازی شد. فعالان مدنی بامیان می گویند که دولت نسبت به این کشتار سکوت کرده است.
شرکت کنندگان این برنامه از دولت خواستند تا عاملان این کشتار را هر چه زودتر بازداشت و به پنجه قانون بسپارند.
فعالان مدنی پس از اجرایی تیاتر خیابانی نقشه سفید افغانستان را ترتیب دادند و از شرکت کنندگان خواستند تا حرف دل و آز آنچه آنها بیشتر رنج می برند را روی این نقشه بنویسند.

فعالان مدنی بامیان می گویند که دولت نسبت به کشتار مردم سکوت کرده است (عکاس جعفر رحیمی)
در پایان، این نقشه پر شده بود از کلمات، انتحار، انفجار، کشتار، خشونت، اختطاف، گروگانگیری، مسافر کشی، بی مسوولیتی و نژاد پرستی.
فعالان مدنی اعتراض شان را با سیاه کردن نقشه افغانستان و نوشتن این جمله که افغانستان به طرف یک آینده تاریک در حرکت است، پایان دادند.
فعالان مدنی بامیان پیش از این نیز بارها در اعتراض به کشتار غیرنظامیان اقدام به راهپیمایی و برگزاری نمایش‌های نمادین کرده‌ بودند.
برخی ها در صفحات اجتماعی روز گذشته در سالروز تجلیل از روز شهدا، از اینکه سخنرانان این مناسبت به مساله کشتار ۱۳ غیرنظامی زارع توجه و یادی نکردند، به شدت انتقاد کرده و سخنرانان را به قوم گرایی و نژاد پرستی متهم کردند.
ده ها کاربر فیسبوک با نوشتن این پرسش که ”آیا ۱۳ قربانی زارع شهید نیستند؟ چرا از انها یادی نشد؟‟ گفتند که در افغانستان همه به فکر سو استفاده هستند و حتی رهبران و دولتمردان با خون شهدا تجارت می کنند.

چرا؟

درباره نویسنده

194مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.