تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

اشاره:

این بار به سراغ یکی از مشکلات معمول همه کاربران رفته‌ایم که به‌رغم سادگی راه‌حل آن، بسیار مشکل‌ساز است؛ یعنی تصحیح رنگ و نور عکس‌ها!

فتوشاپ در کنار تمام قابلیت‌های پیچیده خود، امکانات بسیار زیادی را هم برای کاربران خانگی فراهم کرده است تا آن‌ها نیز بتوانند از امکانات بی‌نظیر برنامه استفاده کنند.

حتی نسخه‌ای از این برنامه هم برای کاربران خانگی منتشر می‌شود که Photoshop Elements نام دارد و با امکانات ساده‌تر و قیمت ارزان‌تر مخصوص کاربران تازه‌کار و خانگی منتشر می‌شود و چند سالی است که میزان فروش جهانی آن تقریباً هم اندازه فتوشاپ اصلی است.

اما در کشور ما به دلیل ارزان قیمت بودن این‌گونه برنامه‌های، استقبال از Photoshop Elements هم چندان زیاد نیست و اغلب کاربران ترجیح می‌دهند همان برنامه اصلی را روی کامپیوتر خود نصب کنند؛ حتی اگر نتوانند از بسیاری از قابلیت‌های آن استفاده کنند! همین برنامه قدرتمند، روش‌های ساده‌ای هم برای کاربران خانگی دارد. این روش‌های ساده را یاد بگیریم!

تصحیح نور

فرض کنیم عکسی را گرفته‌اید که نور آن کافی نیست و اصطلاحاً تاریک شده است. به چنین عکس‌هاییUnderexpose می‌گویند.

یعنی نور آن‌ها زیر یا کمتر از مقداری است که برای نوردهی یا Expose عکس کافی باشد. کافی است فتوشاپ را اجرا کرده و از طریق فرمان File>Open عکس مذکور را در داخل آن باز کنید.

حالا منوی Image را کلیک کنید. از منوی باز شده آن، گزینه Adjustment و بعد Shadow/Highlight را کلیک کنید.

پنجره‌ای که باز می‌شود Shadow/Highlight نام دارد و در آن دو متغیر برای سایه‌ها و روشنایی‌ها دارد. با تغییر این دو متغیر می‌توانید به سادگی مقدار روشنایی عکس را تغییر دهید.

البته تنظیمات داخل این پنجره به همین دو متغیر ختم نمی‌شود. اگر روی گزینه Show More Optins کلیک کنید، برای هر دو گزینه سایه‌ها و روشنایی‌ها سه متغیر جداگانه پدیدار می‌شوند.

از آنجایی‌که این آموزش، یک آموزش سریع برای افراد تازه‌کار است، توضیح بیشتر درباره امکانات دیگر متغیر‌های این فرمان را به وقت دیگری موکول می‌کنیم.

 

تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

استفاده از فرمان قبل برای عکس‌هایی که کنتراست رنگی زیادی دارند، مناسب است؛ مثلاً عکس هایی که یک نفر جلوی پنجره ایستاده است و به همین دلیل صورت او سیاه شده است.

اما برخی از کاربران ترجیح می‌دهند تعیین میزان دقیق کنتراست را به فتوشاپ بسپرند. فرمان Auto Contrast در فتوشاپ، همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید، می‌تواند به طور خودکار میزان کنتراست یک عکس را تنظیم کند.

کافی است عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید و فرمان Auto Contrast را از همان منوی Image>Adjustment  کلیک کنید.

فتوشاپ بلافاصله نور کلی محیط را می‌سنجد و کنتراست عکس را طوری تنظیم می‌کند که تیره‌ترین نقطه تصویر به رنگ سیاه کامل و روشن‌ترین نقطه تصویر به رنگ سفید کامل برسد. در این حالت کنتراست مناسب به دست می‌آید.

فرمان Auto Color

دیگر فرمان خودکار در فتوشاپ،Auto Color است. این فرمان هم دقیقاً همانند فرمان تنظیم خودکار کنتراست، برای تنظیم رنگ خودکار عکس به کار گرفته می‌شود. مشکل اینجا است که این فرمان در اغلب موارد رنگ‌ها را به صورت اشتباه تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر در یک محیط سرسبز، از یک شخص عکس بگیرید و با این فرمان بخواهید رنگ صورت، فرد را تنظیم کنید، مطمئناً رنگ چهره بسیار بی رنگ خواهد شد.

زیرا فتوشاپ برای تنظیم رنگ کل عکس، رنگ‌های سبز بسیار زیادی را در عکس تشخیص داده است و درصدد است با کاهش رنگ سبز، رنگ کل عکس را تصحیح کند. به همین دلیل، رنگ چهره نیز به اشتباه تخمین زده می‌شود. (عکس ۳)

فرمان تنظیم رنگ خودکار چندان کارآمد نیست. بنابراین فتوشاپ این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که خودشان مقادیر رنگی را کم و زیاد کنند. تغییر رنگ‌ها در فتوشاپ از طریق فرمان Image>Adjustments>Color Balance در اختیار شما قرار می‌گیرد.

این فرمان به قدری مهم است که کلید میانبر ساده‌ای مثل Ctrl+B برای آن انتخاب شده است. یعنی اگر دکمه‌هایCnotrol و B را روی صفحه‌کلید فشار دهید، پنجره این فرمان باز می‌شود و می‌توانید رنگ‌های عکس را تنظیم کنید. در این پنجره سه متغیر وجود دارد که با آن می‌توان شش رنگ اصلی را کم و زیاد کرد.

سه رنگ قرمز و سبز و آبی که در مقابل هر یک از آن‌ها رنگ مخالفشان یعنی Cyne (سبز – آبی)، Magenta (سرخابی) و زرد قرار دارد. مثلاً اگر در زیر نور لامپ تنگستن، عکسی که گرفته‌اید زرد رنگ شده است، می‌توانید با این فرمان از زردی عکس بکاهید تا رنگ آن طبیعی شود.

تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

اما تصحیح رنگ گفته شده، مربوط به زمانی است که خودتان بتوانید مقدار خطای رنگی عکس‌تان را تشخیص دهید.

گاهی، عکس‌هایی را می‌بینید که می‌توانید به وضوح خطاهای رنگی را در آن‌ها احساس کنید. اما نمی‌توانید بفهمید مقدار کدام رنگ، کم یا زیاد است یا این‌که یک رنگ را تا چه اندازه باید کم و زیاد کنید.

در این زمان می‌توانید از قابلیت مقایسه‌ای رنگ‌ها در فتوشاپ که با نام Variation شناخته می‌شود، استفاده کنید.

پنجره کاربری این فرمان به دو بخش تقسیم شده است. در سمت چپ آن عکس اصلی در میان شش پنجره قرار دارد که هریک با مقداری از تغییر رنگ، نتیجه تصحیح رنگ در یک جهت رنگی را نشان می‌دهند.

مثلاً یکی از عکس‌ها کمی زرد و دیگری کمی آبی است. می‌توانید هر یک از عکس‌های تغییر رنگ یافته را که می‌پسندید، کلیک کنید تا آن عکس، به عکس اصلی تبدیل شود و دوباره پنجره‌های تغییر رنگ در دور آن قرار بگیرند و … .

در قسمت سمت راست هم همین روش برای تصحیح تاریکی و روشنایی وجود دارد. با این روش می‌توانید به سادگی رنگ و حتی نور عکس‌هایتان را تصحیح کنید.

رفع قرمزی چشم

یکی از قابلیت‌های بسیار کارامد برای کاربران تازه‌کار در فتوشاپ، ابزار قرمزی چشم است. برخی دوربین‌های سطح متوسط در هنگام فلاش زدن، موجب قرمزی چشم‌ها در عکس می‌شوند. این‌که چرا این مشکل به‌وجود می‌آید، از سطح آموزش این شماره خارج است.

اما این‌که چطور می‌توان آن را از بین برد، دقیقاً همان چیزی است که وظیفه این ابزار را تعیین می‌کند. این ابزار در زیر گروه ابزارهای Healing Brush قرار دارد.

اگر آن را پیدا نمی‌کنید، دکمه Shift را نگه دارید و پشت سر هم دکمه J را روی صفحه کلیک بزنید تا علامت این ابزار را که شبیه یک چشم است در نوار ابزار ببینید.

نوک این ابزار شبیه یک علامت به اضافه (+) است. کافی است با این به اضافه روی قرمزی یک چشم کلیک کنید تا بلافاصله آن را حذف کند.

تصحیح رنگ و نور عکس‏ها در فتوشاپ

دوربین‌های دیجیتال طوری طراحی می‌شوند که در موقع فلاش زدن حداقل مقدار قرمزی چشم را ایجاد کنند. اما همیشه امکان خطا وجود دارد. فتوشاپ در خدمت شما است!

هماهنگی محیط رنگی

با این حال فرض کنید که تصحیح رنگ و نور یک عکس را با روش‌هایی که در بالا گفتیم انجام دادید و نتیجه مورد پسندتان قرار گرفت.

حال اگر تعداد عکس هایی که به همان روش عکس‌برداری شده‌اند زیاد باشد و همه آن‌ها به یک اندازه و دقیقاً شبیه همین عکس اول به تصحیح نیاز داشته باشند، چه می‌کنید؟

اولین روش این است که همه عکس‌ها را به صورت تک به تک از لحاظ رنگ و نور تصحیح کنید. اما فرمان Match Color از منوی Image>Adjustments به شما امکان می‌دهد محتوای رنگی بین دو عکس متفاوت را با هم یکی کنید.

مثلاً اگر زردی یک عکس را با استفاده از روش‌های بالا گرفته‌اید و می‌خواهید این کار را برای تک‌تک عکس‌های دیگری که دارای ته رنگ زرد هستند اعمال کنید، می‌توانید با این فرمان کاری کنید که محیط رنگی تمام عکس‌های دیگر با اولین عکس ویرایش شده یکی شود.

برای این کار پس از باز کردن عکس و باز کردن پنجره فرمان Match Color، از منوی باز‌شدنیِ Source باید عکسی را که می‌خواهید محیط رنگی آن به عنوان محیط رنگی منبع مورد استفاده قرار بگیرد انتخاب کنید. در ابتدا این منو گزینه None  یا «هیچ‌کدام» را نشان می‌دهد.

به همین دلیل، هیچ تغییری روی عکس نمی‌بینید. اما کافی است، عکس دیگری را به عنوان عکس اصلی معرفی کنید، تا بلافاصله تغییر رنگ را در عکس فعلی مشاهده کنید. 

این روش خصوصاً برای یکی‌کردن رنگ صورت در عکس‌های چهره بسیار کاربرد مفیدی دارد.

در چنین حالتی برای این‌که بتوانید محدوده در حال تغییر را تنها به چهره افراد محدود کنید، می‌توانید با یکی از ابزارهای انتخاب، تنها صورت افراد را انتخاب نمایید و سپس از فرمان Match Color استفاده کنید.

درباره نویسنده

186مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.