تهدید ستیزه‌جویان ده‌ها مدرسه را در شرق افغانستان بسته است.

تهدید ستیزه‌جویان ده‌ها مدرسه را در شرق افغانستان بسته است.

به گزارش روزگارما، منابع محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته‌اند به دنبال افزایش تهدید ستیزه‌جویان، ۵۷ مکتب (مدرسه) در این ولایت بسته شده است.

گفته شده که این مدرسه‌ها در ولسوالی‌های ده بالا، کوت و اچین موقعیت دارند و حدود ۳۰ هزار دانش‌آموز در آن آموزش می‌دیدند.

محمد آصف شینواری، سخنگوی اداره معارف (آموزش و پرورش) ننگرهار می‎گوید که مدارس دخترانه، پسرانه و حتی مدرسه‌های دینی در جمع مدارسی هستند که بسته شده‌اند.

آقای شینواری دلیل بسته شدن این مدارس را "فشار گروه‎های مسلح" خوانده است.

اما حاجی غالب، ولسوال (فرماندار) اچین گفته است که مکتب‌ها "در مناطق تحت نفوذ گروه داعش" بسته شده‌اند.

این مقام محلی افزود: "در ولسوالی ما چهار مکتب بسته شده و در مناطق دیگر اکثر مکاتب بسته شده‌اند. برای بازگشایی مکاتب بزرگان قومی و علما را فرستاده‌ام، روز شنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ سنبله) وعده کرده‌اند که صحبت می‌کنند. مکاتب را گروه داعش بسته، در این مناطق داعش است، طالبان حضور ندارد."با این حال شماری از بزرگان قومی در این منطقه می‌گویند که تلاش‌های آنها برای بازگشایی مکاتب نتیجه نداده است.

منابع محلی در این ولسوالی‌ها می‌گویند در چند ماه گذشته شاهد درگیری‌های شدیدی میان گروه طالبان و افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده‌اند و ادامه این وضعیت زندگی آنها را به مخاطره انداخته است.

یکی از سران قومی در ولسوالی ده بالا که نخواست نامش ذکر شود، به بی‌بی‌سی گفت: "گمان می‌کنم که حدود بیست مکتب در دره، ده بالا و مناطق دیگر بسته شده‌اند. گروه داعش گفته که مکتب بسته شود."

این بزرگ قومی افزود: "ساختمان و دروازه‌های مکاتب بسته است و معلمان در خانه‌های خود نشسته‌اند. نه تنها سرنوشت کودکان بلکه سرنوشت مال و جان ما هم در خطر است و مردم در محاصره قرار دارند."

در همین حال وزارت معارف افغانستان می‌گوید تعدادی از مکاتب ولسوالی ده بالا از قبل بسته بود، اما در هفته‌های گذشته تهدیدها در برابر مکاتب در ده بالا و برخی ولسوالی‌های دیگر افزایش یافته و تعدادی دیگر مکتب بسته شده‌ است.

به گفته آقای حقمل، وزارت معارف افغانستان آمار مشخصی از مکتب‌هایی که بسته شده، در اختیار ندارد.

روزگارما

درباره نویسنده

186مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.