دیوارهای آهنین نمیتواند جلو صدای عدالتخواهی مردم را بگیرد

دیوارهای آهنین نمیتواند جلو صدای عدالتخواهی مردم را بگیرد

دهها هزار تن از شهروندان کابل در پیوند به تغییر مسیر لین برق پنجصد کیلو ولت ترکمنستان، تظاهرات کردند.
در این میان؛ موانعی از سوی مسئولان امنیتی سد راه این معترضین ایجاد شده بود و تظاهرکنندگان نتوانستند به مکان اصلی تجمع شان در برابر ارگ ریاست جمهوری برسند.
 تظاهرات کنند‌گان از مسیرهای مختلف در شهر کابل به حرکت مدنی شان آغاز کردند و به دلیل انسداد خیابان ها در ساحه دهمزنگ تجمع نمودند.
معترضین با شعارهای "اشرف غنی، عبدالله، کجاست وعده‌ها؟" " ما عدالت می‌خواهیم"  " توتاپ خط قرمز ماست" و "ما روشنایی می‌خواهیم"، خواهان تغییر مسیر پروژۀ برق ۵صد کیلوولت ترکمنستان به کابل از مسیر بامیان شدند.
در همین حال؛ ارگانهای امنیتی چهار طرف کاخ ریاست جمهوری و جاده های بزرگ شهر را با گذاشتن کانتینرها بسته بودند و هیچ راهی برای عبور از این مسیرها وجود نداشت.
مظاهره کنندگان در شرق کابل از سمت قلعه فتح الله، تایمنی و چهارقلعه وزیرآباد تحت تدابیر شدید امنیتی به سوی چهارراهی انصاری سوق داده شدند. مرکز نهایی معترضین شرق کابل "چهارراهی انصاری" بود.
این معترضین امروز با حمل پلاکاردهای طعنه آمیز، حکومت را به سمت گرایی و قوم گرایی متهم کردند و با اهدای دسته های گل از نیروهای امنیتی که امنیت معترضین را تامین کردند تقدیر نمودند.
مظاهره کنندگان تیم محافظت از محیط زیست را شکل دادند که کاغذها و بوتل های خالی آب را از روی جاده ها جمع آوری می کردند.
از مسیرهای غرب کابل نیز مردم در ساحه دهمزنگ شهر کابل تجمع کردند. 
معترضین فیصله کابینه مبنی بر عبور لین برق ترکمنستان از مسیر سالنگ به کابل را جانبدارانه عنوان کردند و از حکومت وحدت ملی خواستند که فیصله ۱۱ ثور را ملغی اعلام کنند.
محمدکریم خلیلی، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و معاون ارشد شورای عالی صلح، که در جمع معترضان  حضور داشت اعلام کرد که معترضان در صدد براندازی نظام نیستند و تنها خواهان تامین عدالت اجتماعی و توسعه‌ متوازن هستند.
آقای خلیلی همچنین از اقدام حکومت برای بستن مسیر تظاهرات‌کنندگان، با گذاشتن کانتینر در خیابان‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری، انتقاد کرد و گفت: " حکومت وحدت ملی با گذاشتن کانتینرهای آهنی و در حصار قلعه‌ی آهنین قراردادن خود، خواست تا صدای عدالت‌خواهی شما را نشوند. ولی من می‌گویم که آقای رییس جمهور! آقای رییس اجرایی! شما هرچه که دیوار آهنین را در اطراف خود بکشید، صدای عدالت‌خواهی مردم امروز در افغانستان به حدی طنین می‌افگند که دیوارهای آهنین نمی‌تواند جلو صدای عدالت‌خواهی مردم را بگیرد".
محمدکریم خلیلی تاکید کرد که اعتراض‌ها تا زمان لغو فیصله‌ کابینه ادامه می‌یابد.
او گفت: برگشتاندن فیصله‌ کابینه، در هر نظام معمول است و حکومت افغانستان نیز می‌تواند چنین کاری را بکند.
اسدالله سعادتی، نماینده مردم در پارلمان با خوانش اعلامیه پایانی تظاهرات کنندگان، به دولت هشدار داد: اگر حکومت فیصله را لغو نکند؛ شمار زیادی از شهروندان در داخل و خارج کشور آماده قربانی هستند.
وی افزود: تغییر مسیر پروژه برق از ترکمنستان به کابل خیانت ملی است و هیچ بدیلی در این رابطه برای مردم قابل قبول نیست؛ نبود برق را می توان تحمل کرد؛ اما برخورد دوگانه حکومت هیچگاهی برای مردم قابل قبول نیست.
آقای سعادتی به نمایندگی از جنبش روشنایی از حکومت وحدت ملی خواست که مقصرین اصلی که در پی انحراف لین برق از مسیر بامیان به سالنگ هستند را شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.
همزمان با این تظاهرات، در ولایت بامیان نیز هزاران تن در پیوند به برق ۵صد کیلوولت ترکمنستان به کابل، به خیابان ها ریختند.

برچسب :

درباره نویسنده

194مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.