ساختمان های مدرن، اما…

ساختمان های مدرن، اما...

روز گذشته، دو رویداد قابل توجه در افغانستان رخ داد. یکی اینکه رئیس جمهوری و رییس اجرائیه و فرمانده ارتش امریکا در افغانستان، ساختمان جدید وزارت دفاع ملی موسوم به «پنتاگون کوچک» را افتتاح کردند. رئیس جمهوری در مراسم افتاح این بنا گفت که با تکمیل این ساختمان نیروهای ارتش ملی افغانستان به سمت نهادینه شدن، حرفه‌ای شدن و قوی شدن گام برمی‌دارند و  امکاناتی که در این ساختمان فراهم شده در سطح منطقه بی‌نظیر است. یکصد و شصت هزار دالر برای ساخت این ساختمان به مصرف رسیده است. تنها مصرف مبلمان و سیستم فناوری آن ۴۵ میلیون دالر هزینه داشته است. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز از ساخته شدن چنین بنایی به عنوان ساختمان وزارت دفاع ملی افغانستان ذوق زده شده اند و آن را برای افغانستان یک کامیابی بزرگ خوانده اند. عکس هایی از تجهیزات و اصل ساختمان جدید وزارت دفاع ملی در شبکه های اجتماعی نشر شده است  که رضایت و خوشنودی مردم از آن را نشان می دهد.

اما دومین رویداد در پارلمان بود. پارلمان، با دوثلث آرا، فرمان تقنینی رییس جمهور غنی مبنی بر استثنا قراردادن نهادهای امنیتی در قانون سرپرستی را رد کرد. مطابق قانون سرپرستی، هر سرپرست بیش از دو ماه به کارش ادامه داده نمی‌تواند، اما رییس جمهور غنی در تعدیل این قانون نهادهای امنیتی را استثنا قرار داده بود. جالب اینکه فرمان رئیس جمهوری برای استثنا قراردادن نهادهای امنیتی با ۱۷۳ رای در مقابل تنها شش رای رد شد. ریاست ولسی جرگه از رئیس جمهوری خواست تا افرادی را برای پست های وزارت دفاع ملی، ریاست امنیت ملی و لوی سارنوالی معرفی کند

در کنار اینها جنگ در افغانستان به شدت جریان دارد و ولایت ها و ولسوالی های مختلفی در جنگ یا تحت تهدید جنگ قرار دارند. در تمام سالهای گذشته نیز سهم بخش امنیت در دولت افغانستان بشتر از همه بخش های دیگر بوده است. و امروزه نیز ذوق زدگی از پنتاگون کوچک با تمام زرق و برق و مبلمان لوکس و اتاق های مجهزش قسمتی از یک داستان است و اما بخش دیگر آن، سنگرهای سوخته و سربازان خسته و مناطق ویران شده و ترس از نفوذ و گسترش دهشت افگنی در مناطق بیشتری از کشور است.

ساختمانی لوکس و زیبا و بی نظیر در منطقه، اگر با مدیریت قوی و جدی و بی نظیر در منطقه همراه باشد، مطمینا وضعیت افغانستان را تغییر خواهد داد. به نظر بسیاری از مردم و از جمله نمایندگان مردم در پارلمان،  پیش از حضور در این ساختمان زیبا و مرفه، باید فکری برای شخص وزیر دفاع می شد. دولت می بایست پس از ماه ها سرپرستی در وزارت دفاع و گسترش ناامنی در سراسر کشور، فردی را به عنوان نامزد وزارت دفاع به پارلمان معرفی می کرد تا این وزارت با اقتدار و قدرت بیشتری، در مقابل دشمنان مردم و کشور عمل می کرد.

همین چند هفته پیش در رویدادی مشابه، رئیس جمهوری ساختمان وزارت داخله را افتتاح کرد که با هزینه حدود دوصد میلیون دالر ساخته شده بود. جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در مورد محل جدید وزارت داخله کشور گفته بود که تجهیزات و امکانات به کار رفته در این وزارتخانه در اکثر نهادها و وزارتخانه‌های امریکا وجود ندارد.

ساختمان ها، هر چند مدرن و مرفه باشند، تنها یک مکان برای کار هستند، کارکنان و مدیران قوی و با اراده و با برنامه هستند که می توانند از این ساختمان ها به عنوان مراکزی برای کار و تلاش در جهت رشد و توسعه و اقتدار یک کشور استفاده کنند. و گرنه برای سربازی که مردانه می جنگد و امید به پیروزی را به خاطر نبود برنامه و استراتژی جنگ از سوی مقامات بلند رتبه نظامی و سیاسی کشورش، از دست می دهد، تصویر چنین ساختمانی جز حسرت و افسوس ببار نخواهد آورد.

همان گونه که افتتاح ساختمان مدرن و جدید ولی با عملکرد کهنه و ناکارآمد وکلای پارلمان که فرصت های زیادی را در این کشور از دست داده اند، دردی از این کشور را درمان نخواهد، و وضع به همان منوال که بود خواهد ماند، داشتن ساختمان های مدرن و جدید با افراد ناتوان و در نبود برنامه و استراتژی قوی امنیتی، اوضاع نابسامان امنیتی را تغییر نخواهد داد.

برچسب :

درباره نویسنده

194مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.