ضعیف ظاهر شدن افغانستان، در نشست اسلام آباد.

ضعیف ظاهر شدن افغانستان، در نشست اسلام آباد.

نشست چهارجانبه ی امریکا، چین، افغانستان و پاکستان با محوریت صلح با طالبان درحالی با سر و صدای رسانه ای زیاد، در منطقه برگزار شد که آن چنان که انتظار می رفت دستاوردی خاص و قابل اتکا نداشت و خبرهای مثبتی از آن به بیرون درز نکرد.

 

اینک نیز به انتظار دور دوم این نشست که تکمیل کننده یا در راستای نشست پیشین که اینبار در کابل خواهد بود نشسته ایم درحالی که گمان نمی رود افغانستان بتواند ابتکار عمل را در دست بگیرد یا به گونه ای قابل اعتنا عرض اندام کند.

در نشست اسلام آباد متاسفانه علاوه بر تمام کمبودها و کاستی های پیشین، نکته ی قابل تامل دیگری نیز به چشم می آمد که جای تذکر دارد و آن تفاوت فاحش میزان تجربه و تخصص و تکنیک افراد شرکت کننده از کشورهای مذکور بود.

به عبارت دیگر، امریکا، چین و پاکستان هرکدام متخصص ترین، مجرب ترین و تکنیکی ترین افراد خود را در زمینه سیاست خارجی و امنیتی در این نشست حاضر و معرفی کرده بودند اما افغانستان که متن و بطن اصلی آن می باشد در کشوری که سالها است با آن در تنش قرار دارد؛ عده ای جوان کم تجربه و خام را راهی کرد که حتی قادر به اخذ مطالبات عادی و حقوق اولیه ی خود نبودند چه رسد به اینکه بتوانند در جایگاه کشور مورد بحث، از مواضع و حقوق یک ملت دفاع کنند و یا روند مذاکرات چهارجانبه را به گونه ای پسش ببرند که منافع حکومت افغانستان نیز در آن لحاظ شود.

فرصت ها همچنان یکی پس از دیگری از دست می روند و هر بار بجای اینکه سیر صعودی در روند اشتراک و ابتکار عمل و اختیار تصمیم گیری داشته باشیم پس رفت می کنیم و در یک سقوط آزاد، به عقب برمی گردیم؛ این تنها وقت کشی به نفع مخالفان مسلح و حامیان و تمویل کنندگان آنان است.

موضع ضعیف افغانستان بخودی خود ناشی از بی ثباتی سیاسی و ناامنی و رکود اقتصادی برای اضلاع دیگر نشست های چندجانبه ملموس و محسوس است؛ این لزوم و ضرورت افراد نخبه و قدرتمند درعرصه دیپلماسی را دوچندان می کند.

با تمام این اوصاف، نشستی که در روزهای آتی در ادامه ی نشست اخیر اسلام آباد در کابل برگزار می شود؛ می تواند به شدت حایز اهمیت و با حساسیت فوق العاده به نتایج مثبت، عینی و عملی منجر شود یا اینکه باز همان آش باشد و همان کاسه و همان افراد ناپخته…

درباره نویسنده

186مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.