عطامحمد نور:حکمتیار با داعش بیعت کرده و در کشتار دسته جمعی شیعیان سهیم است.

عطامحمد نور:حکمتیار با داعش بیعت کرده و در کشتار دسته جمعی شیعیان سهیم است.

والی بلخ: حکمتیار با داعش بیعت کرده و در کشتار دسته جمعی شیعه‌ها سهیم است

عطامحمد نور والی بلخ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را به دست داشتن با گروه داعش و کشتار دسته جمعی شیعه‌ها و مردم هزاره متهم کرد.

او خطاب به حکمتیار گفت: "با داعش بیعت داری و در این شکی نیست که در کشتارهای دسته جمعی در افغانستان سهیم استی چون بیعت کردن به معنای تایید کردن، خدمت کردن و برای آن جان دادن است."

نور گفت تمام اختلاف‌های قومی و مذهبی حکمتیار و واکنش‌های او در برابر شیعه‌ها و ایران هیچ پیامی ندارد، جز شیعه کشی و هزاره کشی.

او به رهبر حزب اسلامی هشدار داد که اگر بیعت‌اش را از داعش پس نگیرد، در هرجایی که سر بلند کند، سرش را بر زمین خواهد کوبید.

والی بلخ هم‌چنان خواهان توضیحات در مورد حمله‌های دوران مخالفت حکمتیار در کشور شد و گفت که آنان جواب می‌خواهند.

او همچنان اجازه ندادن هواپیمای دوستم را غیر قانونی خواند و تاکید کرد که ایتلاف ملی نجات برای افغانستان برای نجات کشور از بحران کنونی در انتخابات آینده نقش برجسته خواهد داشت.

او با اشاره به پروند دوستم گفت: "با وجود آن که دوستم را به قانون شکنی متهم می‌کند، اما به او اجازه نمی‌دهد که به کشور برگردد."

او خطاب به رییس جمهور گفت: "تو ادعا داری که عبدالرشید دوستم دوسیه دارد، اما اجازه نمی‌دهی که به کشور برگردد. او (دوستم) می‌گوید آماده است که برگردد و به سوال‌ها جواب بدهد، اما تو از آمدن او می‌ترسی و نمیگذاری برگردد."

عطامحمد نور با تایید ادامه‌ی نا امنی‌ها در بلخ گفت که بزودی عملیات نظامی را برای سرکوب شورشیان راه اندازی می‌کند.

او گفت: "حالا کمی با توطیه‌های که از مرکز برضد من سازماندهی می‌شود، مصروف استم، زمانی که از این توطیه‌ها رهایی یابم، شورشیان را در دورترین نقطه سرکوب خواهم کرد.

به گفته‌ی نور، اصلاحات واقعی در حکومت، مشارکت سیاسی، تامین عدالت اجتماعی، تطبیق تفاهم نامه حکومت وحدت ملی و دست رسی مردم به حقوق‌شان، از خواست‌های ایتلاف ملی است. 

درباره نویسنده

26مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.