معرفی ولایت نمروز

معرفی ولایت نمروز

 ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان موقعیت دارد و یکى از ولایت بزرگ سرحدى میباشد. ولایت نیمروز در غرب با ایران و در جنوب با پاکستان سرحد طویل دارد.  این ولایت همچنان در شرق با هلمند و در شمال با ولایت فراه همسرحد است.
شهر زرنج مرکز این ولایت میباشد که نسبت به ولسوالى هاى یک منطقه  خورد میباشد.
به اساس اقام اخیر، نفوس این ولایت ١۴٩٠٠٠ هزار تن تخمین شده و مساحت  آن ۴١٠٠۵   کیلومتر مربع میباشد. آب هوایى این ولایت در فصل زمستان معتدل و در فصل زمستان گرم است.
 برخى بیشتر باشندگان این ولایت از قوم بلوچ هستند؛ اما اقوام پشتون، تاجک او ازبک نیز در آن سکونت دارند.
به اساس اقام غیر رسمى ۶١ درصد باشندگان این ولایت بلوچ ، ٢٧ درصد آن پشتون و ١٠ درصد دیگر از اقوم تاجک و ازبک تشکیل گردیده است.
در پهلوى آن یکتعداد کوچى ها نیز در این ولایت سکونت دارند.
 علاوه بر دریاى هلمند یکتعداد دریاى هاى دیگر نیز در این ولایت جریان دارد که علاوه بر زمین هاى وسیع زراعتى، یک دشت بزرگ به نام مارگو نیز دارد. هامون گودزرى نیز دراین ولایت موقعیت دارد.
علاوه بر زرنج ، جخانسور و چهار برجک نیز از شهرهاى بزرگ این ولایت میباشد.
نفوس ولایت نیمروز نسبت به مساحت این ولایت کم است؛ برخى بیشتر مساحت نیمروز از صحراها و دشت ها تشکیل شده و دریاى هلمند تنها در مناطق مسکونى جریان دارد.
 واحدهاى ادارى :
ولایت نیمروز به شمول شهر زرنج از شش واحد ادارى تشکیل شده که عبارت است از  درلارام، کنگ، چهار برجک، چخانسور و خاشرود.
اقتصاد و تجارت:
نیمروز یکى از ولایات سرحدى کشور میباشد که سرحد مشترک با ایران دارد و اقتصاد آن نیز بر امور تجارتى با ایران استوار است.
همچنان قاچاق انسان و مواد مخدر که با استفاده از این راه صورت میگیرد، جوانب اقتصادى دارد، همچنان یکتعداد افراد دیگر مصروف تجارت و  رفت آمد قانونى از این راه میباشند.
فابریکات آب معدنى و تولید پلاستیک که در شهر زرنج فعالیت دارد، نقش مهم د رشد اقتصاد نیمروز ایفا کرده و در پهلوى آن یکتعداد مردم مصروف کار در فابریکات بسته بندى خریطه هاى سمنت ، مبلایل، زراعت و مالدارى میباشند.
دریا هاى و بندها :
 
دریاى هلمند در ولایت نیمروز جریان دارد وبعداً از این ولایت به ایران میرود؛ اما علاوه بر آن دریاى خاشرود نیز در این ولایت جریان دارد.
بند بزرگ  کمال خان   در ولسوالى چهاربرجک موقعیت دارد که اکنون زیر کار است.
اعمار این  بند باعث آبیارى ٨٠ هزار هکتار زمین، تولید  ٩ میگات  برق و زمینه هاى کارى به مردم خواهد شد.
 
 زراعت:
ولایت نیمروزعلاوه بر دشت هاى وسیع از زمین هاى زراعتى تشکیل  شده است ، هرچند دریاى هلمند از این ولایت مى گذرد؛ اما به مزارع این ولایت کدام مفاد ندارد و یکتعداد باشندگان این ولایت مصروف دهقانى میباشند.
به اساس معلومات ریاست زراعت نیمروز، سطح کشت جوار، گندم، کوکنار، خربوزه و تربوز در این ولایت بسیار بلند است.
فرهنگ:
 
فعالیت هاى فرهنگى و کلتورى نیز در این ولایت دیده میشود، با آنکه کدام روزنامه در ولایت نیمروز وجود ندارد؛ اما رسانه هاى دیگر فعال است، رادیو تلویزیون ملى در این ولایت فعالیت دارد و علاوه بر آن برنامه هاى یکتعداد رسانه هاى دیگر شینده میشود.
 
علاوه بر تلویزیون ملى، برنامه هاى تلویزیون هاى شمشاد، طلوع، لمر و اریانا نیز در این ولایت دیده میشود. همچنان برنامه هاى رادیوى  آرمان، اریانا و نوا در این ولایت قابل شنیدن است و یک رادیو محلى به نام دوستی غږ در این ولایت فعال است.
 یکتعداد نهاد هاى اجتماعى نیز در این ولایت فعالیت دارد که نشست هاى فرهنگى دارد.
 
از این جمله نام هاى اتحادیۀ شعرا و نوسیندگان جوان نیمروز، انجمن فرهنگى خانۀ بلوچ و همچو دیگر یاد آورى کرده میتوانیم.
مراسم میلاد النبى، سال جدید و مشاعره هاى مناسبتى در این ولایت تجلیل میشود.
 همچنان یکتعداد رسانه هاى چاپى چون صداى نیمروز، نیمروز و مجلۀ مذهبى موسوم به علم و بیان نیز چاپ میشود.
 معارف:
معارف:به اساس معلومات ریاست معارف نیمروز، دراین ولایت ٨۶ هزار تن شاگرد که ۴٠ در صد آن دختران تشکیل کرده، در ٢۵٠ مکتب درس میخواند.
علاوه بر مکاتب این ولایت، ۵ لیسه زراعتى و تخنیکى نیز در مرکز و ولسوالى هاى نیمروز فعالیت دارد.
تعداد مدارسى دینى خصوصى این ولایت به ٢٠  باب میرسد که شاگردان اناث و ذکور مصروف فراگیرى تعلیمات دینى در آن میباشند.
 
 مشاهیر:
 
وکیل دوست محمد خان، حاجى علیم خان شورو، حاجى رییس غلام رسول ایوبى ، داکتر غلام محمد لعلزاد بلوچ، فرخى سیستانى، ابوداوود سجستانى، کاندید اکادمیسن محمد اعظم سیستانى ، عبدالبصیر بلوچ، استاد غلام دستگیرى (پیام)، عبدالغفور مراد، عبدالرحمن پهوال  و عبدالکریم براهوى در جمله مشاهیر این ولایت شمرده میشود.
 
 ورزش:
 
به اساس معلومات آمریت ورزشى نیمروز، در این ولایت ٩٠ تیم بازى هاى مختلف   وجود دارد که تعداد بازى کنان آن به سه هزار تن میرسد.بازى کنان وعلاقه مندان بازى هاى فوتبال، والیبال، وزن بردارى، تکواندو، کانگو، کارراته و فوتسال وجود دارند. بازکنان وزن بردارى این ولایت سه بارمدال هاى بین المللى از آن خود کرده است.

۶۰۹۴-taliban ۸۸۶۹۲_۲۸۵ ۷۴۲۷۸۵ ۸۰۲۵۸۱۵ ۱۳۹۵۰۴۰۱۱۴۳۷۳۴۲۳۸۷۹۶۵۵۰۱۰ hamoon1 maxresdefault n00049424-b nemroz%d9%82%d9%82%d9%82 %d9%86%d9%8a%d9%85%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%8a

درباره نویسنده

194مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.