ناآرامی ها در کشور و موجی تازه ای مهاجرت.

ناآرامی ها در کشور و موجی تازه ای مهاجرت.

حمید صدیق، سفیر افغانستان در آلمان می گوید که ناآرامی های افغانستان سبب شده است تا هزاران افغان کشور را به قصد کشورهای اروپایی ترک کنند.

سفیر افغانستان در آلمان از تمامی افغان های مقیم شهر برلین خواست تا از فرصت دست داشته شان استفاده کرده و در آموزش فرزندان شان برای اینکه آنها برای آینده افغانستان مصدر خدمت شوند، تلاش کنند
آقای صدیق که به مناسبت تجلیل از چهاردهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود و گرامیداشت از هفته شهید در برلین سخنرانی می کرد از تمامی افغان های مقیم آلمان خواست تا به پناهجویان تازه وارد کمک کنند.
در چند هفته اخیر موجی از مهاجرانی که از شرایط دشوار زندگی در آفریقا و خاورمیانه می گریزند به سوی شمال اروپا حرکت کرده اند. عده زیادی از آنها پناهجویان سوریه و افغانستان هستند که از خاک ترکیه وارد اروپا می شوند.
مقصد بیشتر این پناهجویان آلمان و سویدن است، اتحادیه اروپا در حال حاضر بر سر تقسیم نزدیک به ۲۰۰ هزار پناهجو به ۲۸ کشور این اتحادیه اختلاف نظر دارد.
با کشته شدن صدها پناهجو در هفته‌های اخیر و وضعیت دشوار آنهایی که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند، انتقادها از کشورهای اروپایی به خاطر نپذیرفتن پناهندگان بیشتر شدت گرفته و اختلافاتی نیز میان کشورهای اروپایی پدید آمده است.
حمید صدیق، خطاب به حکومت افغانستان از دولتمردان خواست تا جلو مهاجرت سیل آسای افغانها را با ایجاد زمینه های کار و تلاش برای تامین امینت بگیرند.
آقای صدیق گفت: ”جوانان که سرمایه های ملی کشور هستند هر روز به اشکال مختلف از افغانستان فرار می کنند که برای جلوگیری از فرار نیروی جوان کشور ضرورت به یک اجماع ملی است تا با تامین ثبات و امنیت در کشور، از فرار جوانان جلوگیری به عمل آید.‟
او افزود که روند مهاجرت در افغانستان، شرایط اقتصادی و آموزشی در کشور را علیرغم مشکلات که در این بخش ها وجود دارد، بدتر از گذشته کرده است.
سفیر افغانستان در آلمان از تمامی افغان های مقیم شهر برلین خواست تا از فرصت دست داشته شان استفاده کرده و در آموزش فرزندان شان برای اینکه آنها برای آینده افغانستان مصدر خدمت شوند، تلاش کنند.
نیاز به کمک
حجت الاسلام عبدالعظیم احمدزاده، امام و خطیب مسجد افغانهای مقیم برلین در مراسم گرامیداشت از روز شهید در برلین گفت که پناهجویان افغان در رتبه دوم مهاجرینی هستند که وارد اروپا شده اند.
آقای احمد زاده می گوید که تمامی این مهاجران نیاز به کمک و همکاری دارند و از افغان های مقیم آلمان خواست آنها را کمک کنند.

در چند هفته اخیر موجی از مهاجرانی که از شرایط دشوار زندگی در آفریقا و خاورمیانه می گریزند به سوی شمال اروپا حرکت کرده اند
احمدزاده گفت: ”اکنون زمان آن رسیده تا تبعیض های قومی، زبانی و سمتی را کنار گذاشته، دست برادری به طرف هموطنان نیازمند دراز کنیم تا همه با هم از سد تمامی مشکلاتی که با آن روبرو هستیم عبور نماییم.‟
به گفته او، تنها اتحاد میان افغان ها می تواند افغانستان را از بحران فعلی نجات دهد و جلو مهاجرت روز افزون افغان ها را بگیرد.
خطر تروریزم
حمید صدیق سفیر افغانستان در آلمان می گوید، هفته شهید در حالی در کشور تجلیل می شود که هر روز افغان ها قربانی تروریزم و دهشت افگنی خارجی شده و این سلسله هنوز هم باقوت خود باقیست.
به گفته آقای صدیق، صلح، ثبات و امنیت و توسعه افغانستان از سوی پیکارجویان خارجی که در افغانستان می جنگند با تهدید مواجه شده و به گفته او این شورشیان به قتل عام مردم و شخصیت ها کوتاهی نمی کنند.
صدیق افزود که مردم و دولت افغانستان خواستار تامین صلح و ختم خشونت و ناامنی در کشور و در منطقه از راه مسالمت آمیز هستند و بیشتر از این، مردم توانایی قربانی دادن به خاطر زندگی عادی در فضای صلح را ندارند.
او گفت: ”ما خواهان صلح و امنیت بودیم و هستیم اما این خواست به معنی ضعف ما نیست. مردم افغانستان همیشه از خاک و عزت خود دفاع کرده و در آینده نیز دفاع خواهند کرد.‟
سفیر افغانستان در برلین تاکید کرد که جنگ بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه افغانستان تاثیر منفی شدید گذاشته است.

درباره نویسنده

181مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 روزگار ما. محفوظ است.