پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ مشخص شد

پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ مشخص شد

سازمان یونسکو «شارجه» را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ برگزید.
«نشنال» نوشت: وب‌سایت سازمان یونسکو، نام شارجه را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. این شهر دو سال دیگر به یکی از پرکارترین مناطق فرهنگی و مرکز تمرکز فستیوال‌های ادبی جهان تبدیل خواهد شد.
تشویق مردم امارات متحده عربی و خاورمیانه به کتاب‌خوانی یکی از مهمترین علت‌های انتخاب شارجه عنوان شده است. شعار این سال «‌شما در شارجه هستید» اعلام شده و روی شش موضوع تمرکز دارد: مشارکت، مطالعه، میراث، توسعه، نشر و کودکان.
کنفرانسی با موضوع آزادی بیان، ‌مسابقه‌ای برای شاعران جوان، ورک‌شاپ‌هایی برای داستان‌نویسی و … از جمله برنامه‌هایی است که سال ۲۰۱۹ در شارجه برپا می‌شود. هدف از این پروژه‌ها، افزایش علاقه به کتاب و کتابخوانی در میان نوجوانان و کودکان است. پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ هرساله از سوی سازمان یونسکو به شهری تعلق می‌گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه تلاش چشم‌گیری کرده ‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی برای شهر برگزیده ندارد و تنها تاییدی بر بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است. «دانش بدون مرز» یکی از پروژه‌هایی است که طی سال‌های اخیر در امارات متحده عربی راه‌اندازی شده است. این پروژه طی سال گذشته برای ۴۲ هزار خانواده اماراتی، کتابخانه‌های خانگی رایگان احداث کرده است.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب شارجه یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کتاب جهان است که به صورت سالانه برگزار می‌شود و ۱۵۰۰ ناشر و هزاران شرکت‌کننده در آن حضور پیدا می‌کنند. فستیوال کتاب‌خوانی کودکان شارجه نیز هر سال حدود ۲۰۰۰ رویداد فرهنگی را برای این گروه سنی ترتیب می‌دهد.
جشن‌هایی که به مناسبت انتخاب شدن شارجه به عنوان پایخت جهانی کتاب ترتیب داده می‌شود، از ۲۳ اپریل ۲۰۱۹ که روز جهانی کتاب و کپی‌رایت نامیده شده، شروع خواهد شد. سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین‌المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می‌کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌ها هستند. سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را در اختیار دارد، از ۲۳ اپریل یعنی روز جهانی کتاب تا ۲۲ اپریل سال بعد از آن ادامه دارد. پیش‌تر شهرهای مادرید اسپانیا (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر (۲۰۰۲)، دهلی‌نو هندوستان (۲۰۰۳)، آنتورپ بلجیم (۲۰۰۴)، مونترال کانادا (۲۰۰۵)، تورین ایتالیا (۲۰۰۶)، بوگوتا کلمبیا (۲۰۰۷)، آمستردام هالند (۲۰۰۸)، بیروت لبنان(۲۰۰۹)، لوبلیانا اسلوونیا (۲۰۱۰)، بوینس‌آیرس آرژانتین (۲۰۱۱)، ایروان ارمنستان (۲۰۱۲)، بانکوک تایلند (۲۰۱۳)، پورت هارکورت نایجریا (۲۰۱۴)، اینچئون کوریای جنوبی (۲۰۱۵)، وروکلاو پولند (۲۰۱۶)، کوناکری در گینه (۲۰۱۷) و آتن در یونان (۲۰۱۸) به عنوان پایتخت‌ جهانی کتاب معرفی شده‌اند.

درباره نویسنده

186مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.