پیرترین پناهجوی جهان که درخواستش رد شده بود سکته مغزی کرد

پیرترین پناهجوی جهان که درخواستش رد شده بود سکته مغزی کرد

 

 

گزارش شده است یک پیرزن ۱۰۶ ساله افغانستانی پس از اینکه دولت سوئد درخواست پناهندگی‌اش را رد کرده، دچار سکته مغزی شده است.

بی‌بی ازبک در سال ۲۰۱۵ همراه پسر و نواده‌هایش از کوه‌های قندوز در شمال افغانستان عبور کرده و از ایران و ترکیه گذشته است تا بتواند در اروپا اقامت کند.

او یکی از ۱۷ عضو خانواده‌ای است که به آلمان رسید و پس از آن در سوئد درخواست پناهندگی داد.
به این خانواده گفته شده بود توسط اداره مهاجرت سوئد اخراج می‌شوند اما آنها درخواست استیناف داده بودند. زمانی که این تصمیم به آنها اعلام شد به گفته پسر خانم ازبک او بدون هیچ واکنشی در تخت خود دراز کشیده بود: «او نمی‌تواند این مسیر را بازگردد.»

پسر این پیرزن به تلویزیون دولتی سوئد گفته است: «این غیرممکن است. او نمی‌تواند راه برود، بشنود و ببیند. او فقط در رختخواب می‌‌خوابد. این سفر دشواری برای مادرم خواهد بود.»

به گفته فرزند بی‌بی ازبک، او در سال ۱۹۱۰ متولد شده است.

از سال ۲۰۱۵ کشور سوئد بیش از ۱۶۳ هزار نفر را به عنوان مهاجر پذیرفته است اما اکنون روند پذیرش پناهجو دشوارتر شده است.

اداره مهاجرت سوئد گفته است منطقه‌ای که این خانواده در افغانستان در آنجا زندگی می‌کنند امن است و سن بالای پیرزن نیز دلیل کافی برای رد شدن درخواست پناهندگی آنهاست.

خانواده ازبک گفته است پس از حمله طالبان به قندوز از این منطقه فرار کرده اند.

تلویزیون دولتی سوئد اعلام کرده است این پیرزن پس از اعلام تصمیم اداره مهاجرت سکته کرده است.

فرزند این پیرزن گفته است: «وقتی رسیدیم به اینجا خیلی خوشحال بودیم. اینجا کشور زیبایی بود. ما می‌توانستیم در آرامش بخوابیم. جنگی نبود و ما در خطر مرگ نبودیم. ما سپاسگزار این موقعیت بودیم.»

با این حال اداره مهاجرت سوئد گفته است وضعیت امنیت در افغانستان را رصد می‌کند و موقعیت امنیت و خطر در بخش‌های مختلف این کشور با هم متفاوت است.

تنش‌ها و درگیری‌ها در افغانستان در سال گذشته بالا گرفته است اما همه مناطق این کشور به یک اندازه در معرض خطر نیستند. برای درخواست پناهندگی میزان خطری که افراد را تهدید می‌کند مهم است.

درباره نویسنده

26مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 روزگار ما. محفوظ است.